O projekcie

Working together for a green, competitive and inclusive Europe

Projekt "Żeglarska holistyczna platforma edukacyjna" korzysta z dofinansowania o wartości 132 500 € otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie potencjału ludzkiego i rozbudowy bazy wiedzy w Polsce.

Platforma ProCoach Sailing

Projekt „Żeglarska holistyczna platforma edukacyjna” ma na celu stworzenie wszechstronnego programu szkoleniowego ProCoach Sailing dedykowanego dla nowych i obecnych trenerów żeglarstwa regatowego opracowanego przez partnerów projektu:

Klub Żeglarski Horn Kraków oraz Lion Sailing

przy współpracy ze specjalistami

Po przeprowadzeniu badań wśród trenerów żeglarstwa zauważyliśmy zapotrzebowanie na materiały dotyczące nie tylko techniki żeglarstwa, ale również psychologii, pedagogiki czy diety sportowca. To jedynie potwierdziło, że wszechstronny program szkoleniowy jest potrzebny.

Rezultaty projektu

Holistyczny program szkoleniowy dla trenerów

Wszechstronny program dbający o wiedze
techniczną, teoretyczną i praktyczną
podzielony na 2 poziomy zaawansowania

Holistyczny program szkoleniowy
dla zawodników

Materiały uzupełniające będące wsparciem
w pracy trenera i narzędziem samorozwoju
zawodnika w 2 kategoriach wiekowych

Multimedialna platforma edukacyjna

łatwa w obsłudze i ogólnodostępna
platforma ze stroną www, zawierająca
program szkoleniowy i dodatkowe materiały

Fundusze EOG

Fundusze EOG reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Istnieją dwa cele ogólne: ograniczenie nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie oraz wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy Państwami-Darczyńcami a 15 krajami UE z Europy Środkowej, Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Trzy Państwa-Darczyńcy ściśle współpracują z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Darczyńcy przekazali 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014. Fundusze EOG na lata 2014–2021 wynoszą 1,55 miliarda euro.

Priorytety na ten okres to:

  1. innowacje, badania naukowe, edukacja i konkurencyjność;
  2. integracja społeczna, zatrudnienie młodzieży i ograniczenie ubóstwa;
  3. środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna;
  4. kultura, społeczeństwo obywatelskie, dobre zarządzanie i podstawowe prawa;
  5. sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne.

Fundusze EOG są wspólnie finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, których wkład oparty jest na ich PKB. Kwalifikowalność do funduszy wynika ze spełnienia kryteriów określonych w ramach Funduszu Spójności UE przeznaczonego dla państw członkowskich, w których dochód krajowy brutto na mieszkańca jest niższy niż 90% średniej unijnej.

Program Edukacja

Program Edukacja, dla którego rolę Operatora pełni Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), powstał na mocy międzyrządowej umowy dotyczącej wdrażania Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014 – 2021, zawartej pomiędzy Islandią, Księstwem Liechtensteinu i Królestwem Norwegiia Rzeczpospolitą Polską.

Głównym celem Programu jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Polską a Państwami-Darczyńcami (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) w obszarze edukacji. Działania programowe mają za zadanie wzmacnianie potencjału ludzkiego oraz poszerzanie wiedzy w Polsce.

Partnerzy Programu

  • Islandia: Islandzkie Centrum Badań | RANNIS (The Icelandic Centre for Research)
  • Liechtenstein: Agencja ds. Kształcenia Międzynarodowego | AIBA (The National Agency for International Education Affairs)
  • Norwegia: Norweski Dyrektoriat ds. Wyższej Edukacji i Umiejętności | HK-DIR (The Directorate for Higher Education and Skills)

Działania programowe
Obszary priorytetowe (preferowane), wspierające realizację celów Programu Edukacja to:

  • edukacja włączająca,
  • zarządzanie w sektorze edukacji,
  • rozwój kultury jakości w sektorze edukacji, w tym wewnętrznych systemów zapewniania jakości,
  • rozwój i promocja sektora VET, z uwzględnieniem dualnego systemu nauczania oraz współpraca instytucji kształcenia zawodowego z pracodawcami,
  • rozwój poradnictwa zawodowego,
  • edukacja dotycząca systemu opieki społecznej nad dziećmi („child welfare education”).

Partnerzy projektu

Klub Żeglarski Horn Kraków to wiodąca organizacja żeglarską na południu Polski oraz jeden z najlepszych i najbardziej wszechstronnych klubów w kraju. Nasi podopieczni przodują w rozgrywkach klubowych i imprezach mistrzowskich w kraju i za granicą. Oprócz treningu sportowego i żeglarskiego prowadzimy również programy i projekty edukacyjne. Podstawą naszej działalności jest nauka  żeglarstwa dla dzieci i młodzieży. Wyrastają z nich nasi najlepsi mistrzowie. Żeglarstwo dla zawodników i trenerów ma być przede wszystkim przyjemnością i dawać radość.

Lion Sailing jest Klubem Sportowym prowadzonym jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Od 2017 r. szkoli żeglarzy klasy Laser 4.7 i Laser Radial oraz trenerów żeglarstwa regatowego. Ściśle współpracuje z klubem MKS  ”Dwójka” Warszawa na Zalewie Zegrzyńskim. Lion Sailing zawsze poszukuje innowacyjnych tematów, rozwiązań technologicznych, nowych trendów w szkoleniu żeglarskim z całego świata. Niewątpliwym sukcesem dla tej organizacji/firmy trenerskiej jest prowadzenie dla Polskiego Związku Żeglarskiego Akademii Laser 4.7, gdzie szkoli kadrę narodową juniorów młodszych.

Gotowy, by zacząć?

Skontaktuj się z nami lub załóż konto

Projekt „Żeglarska holistyczna platforma edukacyjna” korzysta z dofinansowania 132 500 € otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.